niedziela, 5 stycznia 2014

Świątynie Angkor - Baphuon

Baphuon

Baphuon znajduje się w Angkor Thom, na północny zachód od Bayon. Kompleks został zbudowany w połowie XI wieku w formie trzywarstwowej góry-świątyni. Poświęcona jest  hinduskiemu Bogu Shiva. To archetyp stylu Baphuon. Świątynia przylega południową ścianą do pałacu królewskiego i mierzy 120 metrów na wschód-zachód i 100 metrów na północ-południe. 

Pod koniec XV wieku, Baphuon przekształcono w świątynię buddyjskią z 70 metrowym posągiem półleżącego Buddy. Ze względu na piaszczyste podłoże istnieje duże prawdopodobieństwo, że za jakiś czas cały posag może także ulec zapadnięciu.

W XX wieku wiele świątyń w tym kompleksie uległo zawaleniu. Już w latach 60 podjęto próbę ich ocalenia, ale prace zostały przerwane w czasie rewolucji  Czerwonych Khmerow. Ponownie zaczęto rekonstruować cały teren w latach 90, do czego przyczynili się francuscy naukowcy.
W kwietniu 2011 r., po 51 lat archeolodzy zakończyli odbudowę świątyni. Nadal nie wszystkie części są dostępne, a tereny wokół zajęte sa przez dziesiątki tysięcy ponumerowanych kamiennych bloków, które mają służyć do ich rekonstrukcji. To chyba największy płac budowy na obszarze kilkuset kilometrów.

Na podstawie Wikipedia.org

    
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz