piątek, 3 stycznia 2014

Świątynie Angkor - Ta Prohm

Ta Prohm

Świątynia Ta Prohm - to współczesna nazwa jednej ze świątyń w kompleksie Angkor znajdującym się w prowincji Siem Reap w Kambodży, zbudowanej w stylu Bayon w 2. poł. XII i XIII w., pierwotnie nazywanej Rajavihara. Świątynia znajduje się około 1 km na wschód od Angkor Thom na południowym brzegu East Baray. Została założona przez króla Khmerów Dżajawarmana VII jako świątynia buddyzmu mahajana oraz uniwersytet. Od 1992 roku znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.
W odróżnieniu od większości kamiennych budowli kompleksu Angkor, Ta Prohm zachowała się w stanie zbliżonym do tego, w jakim została odnaleziona. Malownicze połączenie korzeni drzew porastających ruiny świątynne w środku dżungli powoduje, że Ta Prohm jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji całego kompleksu Angkor.
Inskrypcja na odnalezionej w Ta Prohm steli głosi, że w przeszłości zamieszkiwało tu 18 arcykapłanów, 2740 celebrujących kapłanów, ponad 2002 asystentów oraz 61 niebiańskich tancerek. W zamkniętym skarbcu świątyni przechowywano 5 ton srebra, 35 diamentów, 45 tysięcy pereł oraz 4500 drogocennych kamieni.

W przeciwieństwie do większości świątyń, Ta Prohm został pozostawiony w tym samym stanie, w którym została znaleziona: niezwykle fotogeniczna i klimatyczna z kombinacja drzew rosnących w  ruinach i dżungli czynią z niej jedną z najpopularniejszych świątyń Angkoru.

W 1186 AD, Jayavarman VII rozpoczął masową program budownictwa i robót publicznych. Rajavihara ("klasztor króla"), dziś znana Ta Prohm ("przodek Brahma"), był jedną z pierwszych świątyń zbudowanych w ramach tego programu.

Jayavarman VII zbudował Rajavihara na cześć swojej rodziny. Główny obraz świątyni stanowi Pradżniaparamity, uosobienie mądrości, był wzorowany na wizerunku matki króla. Północne i południowe świątynie były poświęcone guru króla i jego starszemu bratu.
Stelle świątyni świadczą o tym, ze mogła być domem dla ponad 12.500 osób, dodatkowe 800 tysięcy było włączonych w jej obsługę. Po upadku imperium Khmerów w XVII wieku, świątynia Ta Prohm został opuszczona i zaniedbana przez wieki.

Projekt Ta Prohm jest typowa dla "płaskich" świątyni (w przeciwieństwie do świątyni-piramidy i świątyni-gór, o wewnętrznych wyższych i niższych poziomach. Ściany zewnętrzne dają powierzchnię ponad 650.000 metrów kwadratowych, które potwierdzają, że w czasach świetności było to znaczne miasto, chociaż obecnie głownie zalesione.
Płaskorzeźby nad wejściem na Ta Prohm zawierają sceny intensywnych medytacji lub modląc się postać. Cześć z nich została zniszczona po tym, jak rzeźby buddyjskie zostały zastąpione hinduskimi.

Drzewa rosnące na ruinach są chyba najbardziej charakterystyczną cechą Ta Prohm. Dwa gatunki dominują tzw. drzewa jedwabiu i bawełny ( Ceiba pentandra ), a mniejsze są albo Ficus gibbosa albo tzw. zlote jabłko.

Świątynia Ta Prohm została wykorzystana jako miejsce w filmie Tomb Raider . Mimo że w filmie dość swobodnie wykorzystywano wizerunki rożnych świątyń, to sceny w Ta Prohm były dość dosłownym odwzorowaniem rzeczywistego wyglądu świątyni.

Na podstawie Wikipedia.orgBrak komentarzy:

Prześlij komentarz