piątek, 3 stycznia 2014

Świątynie Angkor - Bayon

Bajon

Bajon – świątynia buddyjska w Angkor Thom, na terenie kompleksu zabytkowego Angkor, zbudowana przez króla Dżajawarmana VII. Świątynia składa się z 54 wież ozdobionych 216 smutno uśmiechającymi się, masywnych, spokojnymi twarzami Buddy Awalokiteśwary, będącymi, prawdopodobnie jego wizerunkiem.
Bayon była ostatnim państwem - świątynią zbudowanym w Angkor i poświęconą Buddzie, choć na jej terenie zostały rownież uwiecznione inne bóstwa, charakterystyczne nie tylko dla tego obszaru.

Podobieństwo tylu gigantycznych twarzy na wieżach świątyni do innych posągów króla doprowadziło wielu badaczy do wniosku, że twarze przedstawiają samego króla Jayavarman VII. Niektórzy badacze twierdzą, że twarze należą do Buddy współczucia, wcześniej wspomnianego Avalokiteśwara.

Świątynia jest zorientowana w kierunku wschodnim, a jej wewnętrzne budynki zbudowane wzdłuż osi wschód-zachód. To sprawia, że największą przyjemnością jest zwiedzanie jej po południu, przed zachodem słońca. Ponieważ świątynia znajduje się dokładnie w środku Angkor Thom, drogi prowadzą do niej bezpośrednio z każdego zakątka. Nie sposób jej ominąć jadąc do innych ważnych miejsc. Ilość rzeźb i płaskorzeźby jest imponująca i mocno skoncentrowana na stosunkowo niewielkim obszarze. W przeciwieństwie do Angkor Wat , która zachwyca rozmachem architektury i otwartych przestrzeni, Bayon "daje wrażenie ściśnięcia i zamknięcia, tak jakby cały obszar był za mały i za ciasny".

Zewnętrzna ściana zewnętrznej galerii zawiera serię płaskorzeźb przedstawiających wydarzenia historyczne oraz sceny z codziennego życia Khmerów. Choć bardzo szczegółowe i pouczające w sobie, płaskorzeźby nie towarzyszy jakikolwiek tekst. Z tego powodu pozostaje niepewność, co do tego jakie dokładnie wydarzenia zostały tutaj przedstawione.

Na podstawie Wikipedia.org


1 komentarz: